your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

17TNH: BALLADA EKONOMICZNA

Brazylijska "Arábia" to kino zainteresowane przede wszystkim skutkami gospodarczych przemian, jakie zachodzą w tym kraju. Odpływ kapitału do krajów, gdzie siła robocza jest tańsza, zamykanie kolejnych zakładów pracy, rosnące bezrobocie i bezsilność ludzi wobec niekorzystnych zmian, jakie zachodzą w ich otoczeniu.

Twórcy z Ameryki Południowej, Affonso Uchoa i João Dumans, garściami czerpią z Miguela Gomesa. Z „Tabu” pożyczyli sobie intro, które wprowadza widza we właściwą narrację – społeczne kino drogi, w którym kolejne miejsca pracy, od plantacji mandarynek po duszną fabrykę, definiują bohatera i jego nieskomplikowaną egzystencję (oraz spokojnie mogłyby stać się jednym z epizodów „Tysiąca i jednej nocy”). Christiano to prosty człowiek, który żadnej roboty się nie boi, zaś jego tułaczka po różnych miejscach w Brazylii ma w sobie zarówno coś z kina przygodowego, westernowej poetyki, jak i loachowskiego dramatu.

W "Arábii" docenić należy finezję, z jaką Uchoa i Dumans połączyli wspomnieniowy, melancholijny liryzm opowieści Christiano (np. o uczuciach bohaterów i nastroju otoczenia często opowiadają proste, folkowe piosenki) z doniosłą, społeczną obserwacją ludzi, miejsc i czasów, na które bezwzględny wpływ ma ekonomia i gospodarcze uwarunkowania. To zaangażowane kino z gatunku tych subtelniejszych, które nie musi krzyczeć w każdym kadrze, by mówić mądrze o rzeczach ważnych i trudnych.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook