your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Kłamstwo - nasz chleb powszedni

Człowiek jako istota społeczna i najbardziej zakłamana, parszywa bestia, jaka chodzi po tym padole - to właśnie przychodzi na myśl po seansie fantastycznej tragifarsy Paolo Genovese.

Włoski reżyser posadził przy stole normalnych ludzi: chirurga, weterynarza, taksówkarza, bezrobotnego nauczyciela WF, terapeutkę i innych im podobnych. Żony i mężowie, przyjaciele od lat. Nie mogą mieć więc przed sobą żadnych, większych sekretów, prawda? Nieprawda. Gdy jedna z biesiadniczek proponuje osobliwą zabawę, polegającym na tym, że od tej pory wszystkie rozmowy telefoniczne będą włączane na tryb głośnomówiący, a smsy czytane na głos, rozpocznają się igrzyska. Generalnie nie trudno przewidzieć, jak zakończy się ta zabawa, choć zaczyna się niewinnie. Jedna z pań ciągle utrzymuje kontakt z byłym chłopakiem, którego nie cierpi jej mąż i udziela mu porad sercowych, inna chciałaby pozbyć się z domu teściowej, szukając dla niej domu opieki i nie mówiąc o tym małżonkowi. To jednak wierzchołek góry lodowej. W toku rozwoju akcji ta sympatyczna grupka zajadająca się gnocchi i tiramisu okaże niezłymi krętaczami, draniami, manipulatorami i hipokrytami.

Genovese z inteligencją i finezją buduje swój film w oparciu o doskonałe dowcipy, wyposażając swoich bohaterów w doskonale cięte riposty i subtelne, acz bardzo kąśliwe złośliwości, które ci wzajemnie sobie serwują. Humor ma rozładować nerwową atmosferę tego wieczoru, a widza wprowadzić w dobry nastrój, przekonując go, że ogląda świetną komedię małżeńską. Genovese okłamuje nas tak samo, jak czynią to względem siebie uczestnicy tej imprezy. Mimo że śmiejemy się głośno i z łatwością osądzamy grzeszki i grzechy bohaterów, na koniec tej kolacji pozostaje w ustach wyjątkowo gorzki smak. Bo kłamstwo ma może krótkie nogi, ale już człowiek ma skórę wyjątkowo grubą. Potrafi więc przystosować się do funkcjonowania nawet w najbardziej zgniłej, fałszywej rzeczywistości.

Bardzo życiowe!

.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook