your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

5 najlepszych ról kobiecych 2017

Filmy, gdzie odtwórczynie głównych ról zadecydowały o ich sile i wyrazistości. Śmiało można powiedzieć, że bez kreacji tych niezwykłych aktorek, te produkcje nie miałyby racji bytu, a na pewno bez nich byłyby to zupełnie inne filmy. Z tymi kobiecymi rolami kojarzyć mi się będzie 2017 rok.

5. Danielle Macdonald (Patti Cake$)

Tak się akurat w tym roku złożyło, że większość nazwisk, jakie wyróżniam, to zdecydowanie mniej znane, aktorskie osobowości, ale z dużym potencjałem. Tak sprawy się mają chociażby z Danielle Macdonald. Dwudziestokilkuletnia Australijka przed "Patti Cake$" grywała małe rólki w telewizji i jeszcze mniejsze w kinie. Ciężko ją generalnie było zauważyć nawet na dalekim drugim planie. Geremy Jasper uwierzył w tą zadziorną blondynkę o urodzie zdecydowanie wychodzącej poza żurnalowe kanony współczesnego piękna. Ale przecież charakterne postacie z ambicjami (i problemami do pokonania) to nie są role dla każdego. Macdonald udowodniła, że talentu i brawury jej nie brakuje. Należy jej więc życzyć kariery dużo większej niż jej bohaterce - Patii, raperce z przemieść - się marzyło.


4. Olga Dragunova (Bliskość)

Intrygująca Olga Dragunova też jest przykładem osoby, o której zapewne nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby nie umiarkowany sukces filmu, w którym zagrała. A ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie jej świetna rola w "Bliskości". Rosjanka wniosła sobą nie tylko autentyzm debiutantki, ale też fenomenalne zrozumienie skomplikowanej roli w dość trudnym, bo bardzo emocjonalnym, dramatycznym filmie o rozdarciu między rodziną, marzeniami, wolnością a powinnościami.


3. Juliette Binoche (Un Beau Soleil Interieur)

Claire Denis to osobliwa reżyserka, więc nawet gdy zabiera się za kręcenie komedii romantycznej, robi to w wyjątkowo oryginalny sposób. Zawsze piękna Juliette Binoche to aktorka z absolutnej pierwszej ligi, więc żadne zadanie jej niestraszne. Granie uroczo zagubionej, rozdartej między melancholią samotności a radością życia dojrzałej kobiety nie wydaje się szczególnie wymagającym zadaniem, ale jak Francuzka je realizuje! Z lekkością, gracją i elegancją, które przez lata charakteryzowały ją nie tylko jako aktorkę, ale też wspaniałą kobietę.


2. Trine Dyrholm (Nico, 1988)

To przykład kreacji, gdzie aktorka nie tyle wciela się w postać powstałą na kartach konkretnego scenariusza, ale staje się swoją bohaterką. Bo tak przecież trzeba odgrywać rolę, występując w biograficznym kinie na dobrym poziomie, jak to ma miejsce w przypadku "Nico, 1988". Trine Dyrholm może nie do końca wygląda, jak słynna ikona popkultury XX wieku, ale na pewno perfekcyjnie odczytała emocje, jakie targały jej bohaterką. Oddała wspaniale całe zagmatwanie jej położenia. I w końcu odważyła się osobiście (i rewelacyjnie) wykonać solowe utwory Nico, które noszą w sobie pasję, ból, historię ich niezwykłej, skomplikowanej autorki.


1. Daniela Vega (Fantastyczna Kobieta)

W pierwszej kolejności jestem pod dużym wrażeniem tego, z jakim spokojem i dystynkcją Daniela Vega przyjmuje sukces swój własny i filmu, w którym się pojawiła. Powiedzmy sobie szczerze, że trudno zrobić autentycznie porywający film o walce o miłość i bycie samym sobą z sensownym, społecznym i psychologicznym tłem, który nie ocierałby się o tanią sensację i łatwy populizm. Sebastiánowi Lelio i Danieli Vedze kapitalnie to wyszło. Urodzony w Argentynie reżyser z Chile ma w ogóle znakomitą rękę do pięknych, kobiecych postaci, a taka właśnie jest grana przez Vegę Marina. Ze swoją charyzmą, uporem, determinacją, cierpieniem. Fantastyczna kobieta, fantastyczna aktorka, fantastyczny film.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook